Deprem Yardım
Bilgisayar Oyunları

E-Defter Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-Defter Başvurusu nasil yapilir? Mükellefi oldunuz, Mali Mühür sertifikatınızı aldınız ve kurulumu başarıyla gerçekleştirdiniz. Artık Gelir İdaresi Başkanlığına (GİB) e-Defter isimli uygulamayı kullanmak için başvuru yapabilirsiniz. Makalemizde e-Defter başvurusu ile ilgili tüm bilgiler detaylı olarak anlatılmıştır.
Başvuru yapmazdan evvel mükelleflerin 509 sıra numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği çerçevesinde Mali Mühür Sertifikasına sahip olmaları gerekir. Mahir Mühür kurulumu tamamlanmış ve bilgisayara takılı olmalıdır.

E-Defter Başvurusu

İkinci ön hazırlık ise, kullanacağınız e-Defter uyumlu yazılımı belirlemektir. E-Defter uygulaması, 1 Sıra No.lu Elektronik Defter Tebliği kapsamında. Yevmiye defteri ve büyük defterlerin elektronik defter biçiminde oluşturulması, kaydedilmesi, onaylanması, saklanması ve ibrazını kapsamaktadır. Mükellef, e-Defter oluşturma, imzalama/mühürleme, muhafaza etme işlemlerini Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan uyumluluk onayı almış bir yazılım ile gerçekleştirebilir. İşte bu yüzden başvurmadan önce e-Defter yazılmını belirlemeniz gerekmektedir. E-Defter Başvurusu nasil yapilir? Başvuru formunda kullanacağınız isim istenir ve belirlediğiniz yazılım dışında hiç bir yazılım kullanmayacağınıza dair taahhüt alınır. Başvuruda belirttiğiniz yazılımı değiştirirseniz başvuruyu yenilemeniz gerekicektir.
e-Defter uygulaması başvuru adımları:
Başvuru adresi: https://uyg.edefter.gov.tr/edefterbasvuru
1.Gelir İdaresi Başkanlığı, e-Defter Canlı Ortam Entegrasyon Başvurusu sayfasında yer alan formu doldurun.

E-Defter Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-Defter Uygulaması Başlangıç Tarihi kısmında seçeceğiniz tarih önemlidir. Tarih olarak e-Defter sorumluluğunuzun başladığı tarihi seçmeniz gereklidir. Örneğin Ocak ayı itibarıyla e-Defter mükellefiyetiniz başlıyorsa 01.01.2022 tarihini seçmelisiniz.

Uyumlu yazılım seçeneğinde uyumlu yazılımlar/özel entegratörlerin yazılım programlarının isimleri listelenir. Örneğin İdea Teknoloji Çözümleri ile çalışıyorsanız VisionPlus e-Defter 1.0.0.0’ı seçmeniz gereklidir. Formun diğer kısımlarında firma bilgileriniz talep edilir. İstenen bilgileri eksiksiz ve doğru doldurmanız önemlidir.
2.Formu tamamlamanızın ardından son ekranda mali mühürle imzalayarak başvurunuzu tamamlayın.
3.Başvurunuzun başarıyla tamamlandığından emin olmak için http://www.edefter.gov.tr/edefterbasvurusorgulama. Html adresinden sorgulama yapabilirsiniz. Sorgulama sonucunda sistem başarılı başvurulara ait bilgileri getirmektedir, “Başarılı başvuru bulunamadı” bilgisi alınırsa, tekrar başvuru ekranına gidip başvuru baştan yapılmalıdır.

Elite Medya Gündem Haberlerini Takip ederek çok fazla bilgiye erişebilirsiniz. Sizlere bu kategoride en son güncel haberleri sağlayacaktır. E-Defter Başvurusu Nasıl Yapılır? Aklınıza takılan herhangi bir soru için bizlere ulaşabilir. Yorumlarda soru ve görüşlerinizi bildirebilirsiniz. Bizleri Sosyal medya hesaplarımızdan takip etmek için tıklayınız.

Ayrıca Youtube kanalımda da bedwarsla alakalı videolar çekiyorum. Abone olup Like Atmayı unutmayınız. Youtube Kanalımın Linki İçin Buraya Tıklayınız

Berat Demirok

Berat Demirok içerik Editörü: Teknoloji ve Oyun Haberleri Alanında Araştırmalar gerçekleştirip Kullanıcılara Özgün ve Doğal Bilgileri Yansıtmaktadır. Berat Demirok Hakkında Daha Fazla içerik Görmek için Sayfayı Aşağıya Kaydırın...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Size Daha iyi bir Hizmet Verebilmemiz için AdBlock Eklentisini Devre Dışı Bırakın..